Услови друштвене средине

Друштвена средина у којој Основна школа „Свети ђакон Авакум“ ради богата је историјском прошлошћу и веома интезивним развојем. Од сеоског подручја све више постаје урбана средина. Као таква све више има потребе за културним, здраственим и другим активностима. Школа има са своје стране обавезу да шири и потпомаже ниво позитивних достигнућа. Посебно треба да се ангажује у задовољавању културних, спортских, просветних и образовних потреба.

Школа користи објекте Месне заједнице за реализацију културних активности, а делимично и за извођење наставе. Од просторија користи салу, просторију за радионицу и магацин и учионицу за предшколце.

Објекти и субјекти школе се користе за остваривање културних и других садржаја друштвене средине.

Котларница школе пружа услуге грејања дома МЗ.

Хол школе је на располагању Дому културе Чачак, Градској библиотеци Чачка и Музеју града Чачка за поставку радних изложби, организовању представа за ученике и др.

Школска библиотека услужује и грађане Месне заједнице књигама, помаже материјално и организационо рад КУД-а, даје на коришћење спортски полигон фудбалском клубу “Спартак”, организује предавања и едукацију пољопривредних произвођача у сарадњи са Институтом за воћарство Чачак и катедром за заштиту биља Агрономског факултета Чачак.

Школа такође сарађује са субјектима шире друштвене средине, града Чачка, и то:

• Музејом,
  • Галеријом,
  • Домом културе,
  • Чачанским гласом, Радио Чачком, Телевизијом Чачак,
  • Црвеним крстом,
  • Медицинским центром,
  • Центром за социјални рад.